Každý svářeč potřebuje při práci ochranu. Kromě ochranného oděvu nebo rukavic je velmi důležitá ochrana očí. Tuto ochranu obvykle poskytují svářečské kukly. Na trhu je však tolik svářečských kukel, že je někdy velmi obtížné si vybrat. Stále více lidí si uvědomuje, že zdraví je důležitější než peníze a kvalita a pohodlí jsou důležitější než cena. Základním rozhodnutím je, zda chceme svářečskou kuklu s moderním samostmívacím filtrem, nebo 50 let starou technologii tmavých skel se štítem.
Výběr typu svařovací kukly
Základní a první otázkou při nákupu svářečské kukly by tedy mělo být, zda chceme moderní samostmívací filtr, nebo 50 let starou technologii tmavého skla se štítem. Největší rozdíl, který lidé při tomto rozhodování vidí, je cena. Zatímco u jednoduchého tmavého skla a svářečského štítu se cena pohybuje kolem 400 Kč, svářečské kukly se samozatmívacím filtrem se pohybují od 1 100 Kč do 20 000 Kč. Rozdíly jsou však mnohem větší.
Standardní tmavé sklo
Klasické svařovací kukly s tmavým sklem poskytují ochranu před UV a IR zářením. Před svařováním musí mít svářeč zvednutou masku a přesně nasměrovat hořák nebo elektrodu na místo svaru. Poté musí kuklu sklopit, přes tmavé sklo nic nevidět a začít svařovat. V tomto případě je pro začínající svářeče velmi obtížné udržet hořák po spuštění kukly přesně na nastaveném místě a může dojít k chybám. Po dokončení svaru musí kuklu opět zvednout. Všechny tyto úkony před a po svařování stojí svářeče čas a při celodenním svařování jsou velmi nepříjemné.
Výhody:
✔ dokonalá ochrana zraku
✔ levné pořizovací náklady
Nevýhody:
✕ velmi nepohodlné
✕ neustálé zvedání kukly
✕ riziko nesprávného provedení svaru
✕ vyšší náklady na čas svařování
Klasický svařovací štít s tmavým sklem
Samostmívací filtr svařovací kukly
Všechny problémy standardních tmavých skel řeší samostmívací kukly. Namísto zvedání svářečské kukly před a po svařování můžete mít kuklu neustále na hlavě. Tyto kukly jsou vybaveny samozatmívacím filtrem, který reaguje na záření. Pokud tedy neprobíhá žádné svařování nebo není v blízkosti žádné záření (žádné broušení apod.), svářeč přes tento filtr bez problémů vidí (velikost zatmění je v tomto případě 3-4 DIN). Jakmile se začne svařovat, filtr přepne stmívání podle nastavení (od 8-13 DIN). Po skončení svařování je filtr opět na hodnotě 3-4 DIN a svářeč tak vidí na svar a může se nastavit na další svařovací pozici, aniž by musel zvedat kuklu. Jedinou nevýhodou může být kvalita samostmívacího filtru. Pokud se jedná o nekvalitní samozatmívací kuklu, může se stát, že filtr změní ztmavení pozdě a svářeči stihne „bliknout“ záření do očí, což je nejen nepříjemné, ale i zdraví nebezpečné.
Výhody:
✔ dokonalý výhled na svár, aniž byste museli neustále zvedat masku
✔ úspora časových nákladů
✔ vysoký komfort svářeče během dne
Nevýhody:
✕ riziko pomalého stmívání (s nekvalitním samostmívacím filtrem)
✕ vyšší pořizovací cena
Svářečská kukla 3M Speedglas 9100 se samozatmívacím filtrem XXi
Která svářecí kukla je tedy vhodná?
Jak jsme již zmínili, každý svářeč by měl být při této náročné práci dokonale chráněn. Největší důraz by měl být určitě kladen na ochranu očí. Při rozhodování, jakou kuklu si pořídit, je třeba myslet také na to, jak často budete svařovat a jaké máte zkušenosti. Pokud jste ještě nikdy nesvařovali, pak je pro vás určitě jednodušší svařovat se samozatmívací kuklou, kdy máte dokonalý výhled na svár a nemusíte s kuklou neustále manipulovat. Pokud je někdo zvyklý na tmavé sklo, je to pro něj levnější alternativa s jistotou dokonalé ochrany. Musí se však smířit s tím, že bude štít neustále odkládat a zvedat, což je nepohodlné a nepraktické.
U nás si můžete zakoupit jak tmavá skla se štítem, tak různé samostmívací kukly. Ty se dále dělí podle kvality kukel: vhodné pro svařování elektrodou, svařování metodou MIG (CO) a svařování metodou TIG. Cena kukel se samozřejmě odvíjí od kvality kukly.